Nowoczesne tworzenie stron internetowych

       W trakcie ostatnich kilku lat nastąpił dynamiczny rozwój usług i narzędzi dostępnych online – w przeglądarce. Podobnie w branży internetowej zrodził się pomysł na powstanie narzędzia, wykorzystywanego już teraz globalnie przez małe i duże firmy, jak również przez prywatnych użytkowników – kreatora stron internetowych.

Każdy z nas pamięta czasy (nie tak dawne) gdy, aby zaprojektować stronę potrzebna była rozbudowana wiedza techniczna i programistyczna. Kto lepiej znał się na projektowaniu stron internetowych jak nie studenci kierunków informatycznych. Za przysłowiową zgrzewkę piwa tworzyli nieskomplikowane strony o niezbyt wyszukanym designie, których wszelkie modyfikacje w przyszłości wymagały kolejnej konsultacji ze „specjalistą”. W ten sposób cena usługi nierzadko rosła wprost proporcjonalnie do ważności poprawek i czasu realizacji. Kilku różnych studentów (najlepiej z różnych uczelni) grzebiących przy stronie i chaos w kodzie murowany. Być może właśnie to był bodziec do tego by ów specjalistów zastąpić narzędziem znacznie mniej skomplikowanym i obecnie wszechdostępnym w sieci. Wysyp kreatorów różnej maści, o różnej funkcjonalności i przeznaczeniu zapoczątkował wyścig dążenia do osiągnięcia tytułu „najlepszy z najlepszych”. I tak lista nam się nieco zawęża.

       Pozycji wartych uwagi, które mają szansę na zdobycie tytułu najlepszego kreatora stron internetowych i zaszczytnego miejsca na podium jest kilka. W tym Weebly, Moonfruit, Basekit oraz Wix i jego polski odpowiednik MyWebzz.com.

Szybciej do celu

Porównując te dwa ostatnie użytkownik ma możliwość stworzenia własnej unikalnej strony internetowej za pomocą łatwego i przystępnego kreatora, choć trzeba przyznać – ten mywebzzowy jest prostszy i bardziej przystępny dla zwykłego śmiertelnika. Im mniej zawiłych opcji tym szybciej zrobiona strona.

Za darmo?

Kolejną znaczącą różnicą, na którą w dobie kryzysów, tsunami i podwyżek prądu każdy zwraca uwagę jest cena za abonament. Bo choć kreatory są promowane jako darmowe to jakby nie patrzeć i one kierują się znanym od zarania dziejów mottem: „nie ma nic za darmo”. I tak użytkownik korzystający z Wix.com czy z MyWebzz.com stworzy swoją stronę za darmo, a i owszem, ale za darmo na jego stronie dorzucone zostaną też reklamy promujące kreator. A żeby nie było zbyt kolorowo dochodzi tu również ograniczenie domen. Na czym to polega? Otóż każdy użytkownik korzystający z darmowego konta dostaje automatycznie przypiętą darmową domenę np. racuchy.mywebzz.com – aby móc podpiąć swoją lub wiele domen pod jedną niezbędne jest wydanie trochę zielonych. Fachowo nazywa się to wykupieniem abonamentu. Różnice cenowe są znaczne i tu warto zauważyć, że polski MyWebzz jest w tej bardziej rozsądnej cenie. Takie możliwości rodzą jednak poważne pytania – wypróbować za darmo czy dać się ponieść modzie tworzenia i od razu rzucić się na głęboką wodę jaką jest całoroczny abonament? Ja osobiście jestem za pierwszą opcją – poznać, wypróbować i przekonać się, albo nie. Lepiej w tę stronę niż stwierdzić po niewczasie, że funkcjonalność kreatora jednak nam nie odpowiada, a pieniądze, które wydaliśmy na abonament równie dobrze mogliśmy wyrzucić przez okno z szybko jadącego samochodu.

Dobre, bo polskie

A jak już zaczynać przygodę z projektowaniem to od naszego rodzimego produktu jakim jest MyWebzz, bo polski towar – dobry towar, a do tego pod ręką w razie wszelkich problemów ze stroną. Zapewniam, że w niczym nie odstaje od naszych zagranicznych znajomych, a dodatkowym atutem może się okazać jego łatwość obsługi jakże ważna dla web-laika.

        Wybór między studentami-specjalistami, a darmowymi kreatorami dostępnymi 24h na dobę jest chyba oczywisty. Osobiście nie poświęciłabym więcej niż 5 sekund swojego życia nad zastanawianiem się co lepsze, bo odpowiedź jest prosta. Nie ujmując nic studentom i ich zdolnościom wolę sama mieć całkowitą kontrolę nad wyglądem swojej strony i nad wszelkimi smaczkami wizualnymi, które modyfikować mogę do woli, bo nawet o 3 w nocy gdy tylko najdzie mnie taka ochota. Skoro już mamy ten boom technologiczny to za nim podążajmy i korzystajmy z wszelkich dobroci jakie dają nam nieprzeciętne umysły tego świata. Człowiek wynalazł ogień i ludzkości wyszło to na dobre więc może teraz pora na kreatory?

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

2 Responses to Nowoczesne tworzenie stron internetowych

 1. Kamil says:

  Witam!
  Jak dodać na swoją stronę like box z Facebook? Próbowałem kilka razy i mi nie wychodzi. Można liczyć na pomoć? :)
  Pozdrawiam!

  • nacka says:

   Witam serdecznie,

   w celu umieszczenia na swojej stronie like box Facebooka należy wejść na tę stronę https://developers.facebook.com/docs/reference/plugins/like/ i krok po kroku:
   - podać adres URL opublikowanej strony (koniecznie z http://), na której chcemy umieścić like box,
   - opcjonalnie można odhaczyć „send box” oraz „show faces”,
   - następnie wciskamy przycisk „get code”,
   - w wyświetlonym okienku wybieramy „iframe” i kopiujemy podany kod,
   - wchodzimy na swoją strone na http://www.mywebzz.com w edycję,
   - z menu po lewej stronie w edytorze wybieramy „dodaj”, następnie z „dodatków” wybieramy HTML5, do którego wklejamy wcześniej skopiowany kod.

   Po opublikowaniu strony like box Facebooka powinien znaleźć się na Pana stronie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>